13 Şubat 2017 Pazartesi

Çorum gezilerim 1

    Merhaba ben Yunus,
11 yaşındayım. Sizlere  Çorum'daki önemli yerlerden bahsedeceğim. İlk  olarak Çorum' un  gezilmesi  ve  görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri olan Hattuşaş a gidiyoruz...


  • HATTUŞAŞ
Levhada gördüğünüz üzere burası Hattuşaş yani Boğazkale ikisi de aynı yerler nüfusu ise çok az. Eskiden Hititlilerin nüfusu çok fazla iken şimdiki Boğazkale nüfusu çok az. Haydi şimdide şöyle bir Boğazkale meydanını görelim
Meydanımıza geldik, ortada gördüğünüz üzere  bir anıt ve yanlarında da Boğazkale'ye özel bir fırın var  bu fırındaki poğaçalar bildiğiniz poğaçalara hiç benzemez tam bir geleneksel köy poğaçasıdır. Meydanda çokta bir şey bulamazsınız sadece bakkal, plastikçi, eczane gibi yerlere rastlarsınız.  Bizim kaçırdığımız ama sizin kaçırmamanız gereken en önemli yerlerden biri olan müze vardır meydanda. Müzenin tarifi çok basit, meydana gelmeden hemen solda.  Hattuşaş kalesine giden yoldaki o muazzam evlerle karşılaşacağınızı unutmayın altta göreceğiniz evlerde bunlara örnek

Şimdide sıra geldi kalemize  giriş. Giriş ücretli ve banka kartı geçersiz,  bence siz önceden paranızı hazırlayın yoksa bizim gibi hataya düşebilirsiniz. Paramızın bir bölümünü  poğaçaya verdiğimiz için geri dönüp banka aradık. Kaleye girdiğinizde levhalarla karşılanacaksınız istedİğiniz yerden başlayabilirsiniz, ben size bütün yerleri teker teker anlatacağım. 
Arkada gördüğünüz yer kalenin dış görünüşü.

Haydi içeri girelim...

Bilet gişelerinden girdikten 5-6 km sonra şu muazzam manzarayı göreceksiniz

Unutmayın yokuş çıkacaksınız.

ilk göreceğimiz yer ASLANLI KAPI olacak.


Hititçe yazılara rastlayacaksınız, bu kapılar M.Ö  14.yüzyıllara dayanıyor arabayı aslanlı kapının hemen karşısındaki yere park ederken bir yola rastladık yolda birazcık yürürken Hititlilerden kalma bir hayvanın kafatasına ulaştık ben ürktüm.

Daha sonra yolumuza devam ettik. Şimdi sırada Yerkapı var arabayı tekrar boş bir arazinin hemen yanındaki otoparka çektik. Hemen merdivenleri çıkalım, merdivenleri çıktığınızda iki seçeneğiniz var ya biraz yüksek bir tepeden çıkacaksınız yada fenerinizi açıp o maceralı tünelden geçeceksiniz tüneli geçtikten sonra bir piramit sizi karşılayacak bir de manzara. Manzaranın hemen karşısında evler göreceksiniz yani çokta ıssız biryer değil.


Haydi Sfenksli Kapıya 


Sfenksli kapının içerisinde de güzel bir manzara var .

Şimdi sırada Kral kapı var.

maalesef Kral kapıya ait bir resmim yok ama bilgim var
iç kapının solunda savaş kabartması var.

Sırada Büyükkale var.
Büyükkale'nin  manzarası görülmeye değer,
yola devam ediyoruz.
Bilet gişelerine çok yakın bir yerde yeşil taşın bulunduğu yere gidiyoruz ilk başta levhayı göremediğimizden kaçırmışız, şimdi gidiyoruz.
Gezimizin sonuna geliyoruz, aslında görülmesi gereken yerler bitmemişti ama ...Hava çok soğuktu babam üşümüş,  etrafta hiç kimse yoktu annem ürkmüştü, ben de çok acıkmıştım, çıkıyoruz. Benzinimiz yanıp sönüyor hemen Yozgat kavşağından dönüyoruz arabamızla kavşaktan döndüğümüzde 6-7 km sonra  bir km levhası görüyoruz.
Yozgat' a 20 km var. Çorum'dan daha yakındı Yozgat. Yozgat'a gitmek daha akıllıca olurdu.  20 km yi geçtiğimizde gözlerimize inanamadık km levhasında tekrar 20 km yazıyor ve de etrafta hiç benzinci yok. Benzin ışığından gözlerimi alamadığım için etrafın fotoğrafını çekemedim, çok güzel yerleri geçtik. Şehir merkezine ulaştık. Yozgat a gelmiştik. Hemen en yakındaki bir benzinciye girdik benzinimizi doldururken benzinci de çalışan bir abiye buradaki tarihi eserlerin yerlerini sorduk ama bir yandan da  benim karnım gurulduyordu hemen kebapçıya uğrayıp yemeğimizi yedik. Kebapçıda fotoğraf çekmedim, yemek yerken fotoğrafımın çekilmesinden de hiç hoşlanmam.   Hava kararmaya başlıyordu Çorum' a geri dönmemiz lazımdı, bizde tarihi eser olarak şehir merkezindeki bir camiyi ziyaret ettik, Büyük Cami.
Artık Çorum a gitmeliyiz.
Hello, I am 11 years old and I am going to Hattuşaş, one of the most important sightseeing places in Çorum and one of the places to be seen,


  • HATTUŞAŞ


As you see the Levhada, Hattuşaş, that is, the Bosphorus, both have the same places and the population is very small. While the population of Hittites used to be very high, the present population of Boğazkale was very little. Now you can see a Bosphorus

1 yorum:

  1. Merhaba, yazınız beni çok heyecanlandırdı. Ülkemizde ne saklı değerler var ve çoğundan habersiz yaşıyoruz ne yazık ki. Fotoğraflar da beni kendine çekti, umarım ilerde bir gün buralara gelebilirim diye düşündüm. Özellikle kapılardaki kabartmalı gibi heykellerin bundan binlerce yıl önce yapıldığını düşünmek ürpertirici. Umarım yeni yazılar yayınlarsınız, ayşeninkozasından bir blog yazma fikriniz olduğunu biliyordum ama yazmaya başladığınızı yeni gördüm ve bloğunuzu bulduğuma çok sevindim. Takipteyim.
    Not: bence yazıları ingilizceye çevirme işi de çok güzel olmuş, böylece ülkemizdeki bu değerleri yabancı turistler de bulabilir, eğer yazınıza etiket olarak yer isimleri eklerseniz google aramaları onları buraya yönlendirebilir.

    YanıtlaSil